Witamina D w codziennej diecie

Strona Główna / Witamina D w codziennej diecie
Odporność

Witamina D jest niezwykle cenna dla naszego organizmu ze względu na liczne właściwości zdrowotne. Jej najważniejsze źródło stanowi słońce, dlatego też nazywa się ją potocznie „witaminą słońca”. Gdy nasze ciało wystawione jest na działanie promieni słonecznych, zachodzi w organizmie synteza skórna, czyli naturalna produkcja witaminy D. Według naukowców wystarczy nawet 15-minutowa ekspozycja na słońce, aby dostarczyć odpowiednią dawkę do naszego organizmu.

O suplementację tego pierwiastka warto zatroszczyć się szczególnie w okresie od września do kwietnia, kiedy nasza skóra nie jest w stanie wytworzyć prawidłowej ilości witaminy D. Obecnie, w związku z pandemią koronawirusa, nie zaleca się wychodzenia na zewnątrz w celu ograniczenia rozprzestrzeniania choroby. Czy istnieje więc inny sposób, aby zapewnić naszemu organizmowi prawidłową dawkę „witaminy słońca”? Rozwiązaniem jest właściwa dieta i suplementacja!

Produkty spożywcze bogate w witaminę D

Aby zadbać o odpowiednią suplementację witaminy D, warto wprowadzić do swojego jadłospisu produkty bogate w ten pierwiastek. Najbardziej wartościowym źródłem „słonecznej witaminy” wśród naturalnych produktów spożywczych są tłuste ryby morskie i pozyskiwane z nich oleje. Największą zawartość mają:

  • węgorz (1200 j.m/100 g),
  • śledź (800 j.m./100 g),
  • łosoś (600 j.m./100 g).

Przygotowując posiłki, warto pamiętać o tym, iż smażenie niszczy wiele drogocennych związków, sprawiając, że ryby tracą swoje zdrowotne właściwości. Dlatego najlepiej podawać je duszone, gotowane lub pieczone. Witaminę D można znaleźć również w makreli bądź tuńczyku, jednak jej zawartość nie jest tak wysoka, jak w przypadku węgorza czy łososia. Oprócz ryb, do codziennej diety warto wdrożyć takie produkty jak:

  • masło,
  • żółtka jaj,
  • mleko,
  • ser żółty,
  • wątrobę,
  • pieczarki.

Dzienna dawka witaminy D dla osób dorosłych powinna wynosić od 800 do 2000 IU, szczególnie od września do kwietnia. Natomiast, osoby po 65. roku życia, według zaleceń lekarzy, powinny dostarczać taką dawkę do organizmu przez cały rok. Niestety, samo spożywanie produktów bogatych w witaminę D nie wystarczy, aby zapewnić odpowiednią ilość tego pierwiastka w naszym organizmie. Dlaczego? Ponieważ prawie 90% „słonecznej witaminy” pochodzi z syntezy skórnej. Kiedy więc nie mamy możliwości korzystać z kąpieli słonecznych, można wspomóc się suplementami. Warto pamiętać, że witamina D rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego należy przyjmować ją w połączeniu z wartościowymi olejami lub masłem.

Witamina D odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu, a jej niedobór wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla naszego zdrowia. “Słoneczna witamina” jest tak ważna, ponieważ od niej uzależniona jest prawidłowa mineralizacja tkanki kostnej. W ostatnich latach udowodniono także, iż witamina D może przyczynić się do zmniejszenia zachorowalności na wiele nowotworów, m.in. raka jelita grubego, prostaty czy jajnika. Więcej na ten temat, możesz dowiedzieć się w >>tym artykule<<.

Pamiętaj więc, by przy tworzeniu codziennego jadłospisu, sięgać po takie produkty, które są bogatym źródłem witaminy D.

 

Źródła:

Kuryłowicz A., Bednarczuk T., Nauman J., Wpływ niedoboru witaminy D na rozwój nowotworów i chorób autoimmunologicznych, Endokrynologia Polska/Tom 58; Numer 2/2007ISSN 0423-104X.

Lebiedzińska A., Rypina M., Czaja J., Petrykowska K., Szefer P., Ocena zawartości witaminy D w całodziennych racjach pokarmowych dorosłych Polaków, BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – XLIII, 2010, 3, str. 255 – 259.

Beata M. Gruber, Fenomen witaminy D, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 2015; 69: 127-139e-ISSN 1732-2693

Napiórkowska L., Franek E., Rola oznaczania witaminy D w praktyce klinicznej, Choroby Serca i Naczyń 2009;6(4):203-210

Osińska M., Pazik A., Krasuska K., Zadykowicz R., Kazberuk A., Rysiak E., Rola niedoboru witaminy D w patogenezie chorób nowotworowych, FARMACJA WSPÓŁCZESNA 2017; 10: 100-106.

Napisz do nas

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, możesz skorzystać z formularza kontaktowego i napisz do nas.

Nie czytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać a następnie naciśnij klawisz Enter aby wyszukać