Dlaczego warto korzystać ze słońca?

Strona Główna / Dlaczego warto korzystać ze słońca?
Odporność

Nadszedł maj, a wraz z nim upragnione słońce! Najwyższy więc czas, by wyciągnąć z garażu rower, przygotować kocyk na piknik i w pełni cieszyć się wiosenną aurą. Chociaż sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, ogranicza nasze pole działania, warto korzystać z pięknej pogody i wyjrzeć zza progu domu czy mieszkania. Zażywanie kąpieli słonecznych jest niezwykle ważne dla naszego organizmu. Wpływa nie tylko na zdrowie fizycznie, ale także psychiczne. Wystarczy nawet udać się na krótki spacer do lasu lub parku. Należy jednak pamiętać o najważniejszych obecnie środkach ochrony (maseczki, odpowiedni dystans).

Helioterapia, czyli leczenie słońcem

Dowodem na to, iż warto korzystać ze słońca, jest helioterapia. To specjalna metoda leczenia wielu chorób za pomocą promieni słonecznych. Naturalne promieniowanie ultrafioletowe wykorzystywane jest zwłaszcza w kuracji schorzeń skóry, takich jak łuszczyca, liszaj płaski, toczeń gruźliczy, atopowe zapalenie skóry czy przewlekłe choroby alergiczne. Terapia światłem korzystanie wpływa również na leczenie zaburzeń wzrostu kości u dzieci, czyli tzw. krzywicy – choroby spowodowanej niedoborem witaminy D. Helioterapia to metoda stosowana już od ponad 100 lat, a za jej odkrycie odpowiedzialny jest duński lekarz Niels Ryberg, który otrzymał w tej dziedzinie Nagrodę Nobla.

Produkcja „witaminy słońca”

Działanie promieni słonecznych na skórę wiąże się również z produkcją witaminy D, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wystarczy nawet 15-minutowa ekspozycja na słońce, by nasza skóra wyprodukowała odpowiednią dawkę tego „słonecznego pierwiastka”. Dlaczego witamina D jest tak ważna? Ponieważ odpowiada za stan tkanki kostnej oraz regulację gospodarki wapniowo-fosforowej. Jej niedobór może zatem doprowadzić do krzywicy lub innych chorób układu kostnego. Ponadto wzmacnia układ immunologiczny, czyli ochronną tarczę przed bakteriami i wirusami. Co więcej, udowodniono, że słoneczna witamina zmniejsza ryzyko zachorowalności na choroby nowotworowe. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat działania witaminy D, kliknij tutaj.

Naturalna pomoc w odchudzaniu

Spacerowanie czy uprawianie innych aktywności fizycznych w słonecznie dni ma pozytywny wpływ także na nasz wygląd. I nie chodzi tu tylko o piękną opaleniznę, ale przede wszystkim sylwetkę. Promienie słoneczne oddziałują na fizjologię organizmu, umożliwiając mu sprawniejsze oczyszczanie z toksyn. Przyspieszona jest również przemiana materii, dzięki czemu łatwiej gubi się nadprogramowe kilogramy. Uprawiając sporty na świeżym powietrzu, korzystając ze słońca, należy jednak pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Zdrowe serce i silne kości

Kąpieli słonecznych warto zażywać także po to, by cieszyć się zdrowym sercem i mocnymi kośćmi. Udowodniono, że słońce korzystnie wpływa na ciśnienie krwi, obniżając je. Dzięki temu normalizuje się spoczynkowa częstotliwość rytmu serca, co zmniejsza ryzyko zawału. A dzieje się to za sprawą azotanów, które, pod wpływem promieniowania, przemieniają się w rozszerzający naczynia krwionośne tlenek azotu. Słońce działa zbawiennie także na kości, poprawiając ukrwienie i wzmacniając ich strukturę.

Gwarancja uśmiechu i dobrego nastroju

Promienie słoneczne mają dobroczynny wpływ nie tylko na stan fizyczny naszego organizmu, ale także psychiczny. Naukowcy udowodnili, że poprzez działanie słońca, zwiększa się produkcja serotoniny, czyli potocznie mówiąc, hormonu szczęścia.

Wychodząc na spacer lub odpoczywając na balkonie, można uchronić się przed przygnębieniem, a nawet depresją. Co więcej, zażywanie kąpieli słonecznych, pozwala zredukować stres i się odprężyć. Warto więc korzystać ze słońca i cieszyć się dobrym samopoczuciem, zwłaszcza teraz, gdy wiele osób, odczuwa strach i niepokój w związku z pandemią koronawirusa.

Przede wszystkim rozsądek!

Światło słoneczne jest niezwykle potrzebne do życia na Ziemi, zarówno nam, jak i roślinom czy zwierzętom. Jednak nadmierna ekspozycja na słońce może być niebezpieczna dla zdrowia i przynieść wiele niepożądanych efektów, takich jak uszkodzenia skóry, przyspieszony proces starzenia się czy nawet ryzyko rozwoju nowotworów skóry. Aby temu zapobiec, należy pamiętać o używaniu preparatów z filtrami UV, nakryciu głowy i odpowiednim nawodnieniu organizmu. Korzystanie ze słońca ma wiele właściwości zdrowotnych i nie jest szkodliwe, pod warunkiem, iż zachowa się zdrowy rozsądek.

 

 

Źródła:

Skórska E., Oddziaływanie słonecznego promieniowania ultrafioletowego na organizm człowieka, Kosmos. Problemy nauk biologicznych, Tom 65 nr 4 (2016): Ekologia człowieka.

Kolek Z., Oddziaływanie promieniowania optycznego na człowieka: korzystny wpływ i zagrożenia, Prace Instytutu Elektrotechniki, Zeszyt 228, 2006.

Przybyło M., Janik M., Szajda S., Minarowski Ł., Waszkiewicz N., Hoja-Łukowicz D., Promieniowanie ultrafioletowe: o co tyle hałasu?, Zapobieganie chorobom nowotworowym, 2016, s. 40-64.

Gruber BM., Fenomen witaminy D., Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej 2015 (69), s. 127-139.

Wasiluk M., Słońce dla zdrowia, http://www.marekwasiluk.pl/slonce-dla-zdrowia/

Napisz do nas

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, możesz skorzystać z formularza kontaktowego i napisz do nas.

Nie czytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać a następnie naciśnij klawisz Enter aby wyszukać